Linux ożywi komputerowego staruszka
Żyjemy w czasach, gdy praca zdalna stała się normą, a bez komputera z dostępem do Internetu nie można wyobrazić sobie nauki lub studiów. Posiadanie wydajnego sprzętu do wykonywania obowiązków zawodowych lub przyswajania wiedzy jest wręcz konieczne. Co zrobić, gdy nie stać nas na nowego laptopa, a przecież pracować i uczyć się trzeba? Na szczęście można wykorzystać starsze komputery.
Nawet jeśli nie mamy żadnego sprzętu, zakup taniego i sprawnego urządzenia, które da się jeszcze efektywnie wykorzystać nie powinien nastręczać większego problemu. Nawet jeśli nie mamy pieniędzy, aby coś kupić, popytajmy wśród rodziny lub znajomych, czy u kogoś nie zalega nieużywany od lat stary komputer lub laptop. Przy odrobinie szczęścia może uda nam się za darmo zdobyć jakiegoś komputerowego staruszka i w prosty sposób przywrócić go do życia. Sprzymierzeńcem w reanimowaniu starego sprzętu są lekkie i darmowe dystrybucje Linuksa.
Wiele z nich można zainstalować praktycznie na każdym komputerze. Jesteśmy, co prawda przyzwyczajeni do Windowsa, ale system operacyjny spod znaku firmy Microsoft po pierwsze nie jest darmowy, a po drugie jego nowsze wydania mają dość duże wymagania sprzętowe. Większość z nas wykorzystuje komputer do przeglądania stron internetowych, wysyłania mejli, bankowości elektronicznej, korzystania z komunikatorów, pisania i drukowania. Popularne wersje systemu Linux umożliwiają wszystkie te czynności. Instalacja takiego systemu jest niezwykle prosta i sprowadza się do pobrania pliku obrazu (z rozszerzeniem „iso”), utworzenia dysku instalacyjnego np. pendrive’a i uruchomienia instalacji na komputerze.
Dla starszych maszyn godne polecenia są dystrybucje takie, jak na przykład Xubuntu, Puppy Linux, Linux Mint Mate. Ich zapotrzebowanie na takie parametry, jak pamięć, pojemność dysku twardego i prędkość procesora jest naprawdę niewielkie. Dowodem na to niech będzie ten tekst, który został napisany na leciwym laptopie z zainstalowanym systemem Xubuntu i przy pomocy popularnego darmowego pakietu biurowego Libre Office. Instrukcje przygotowania dysku instalacyjnego są powszechnie dostępne w sieci. Wystarczy skorzystać z darmowego programu, który pobrany przez nas plik obrazu zainstaluje na pendrive’a. Instalacja jest prosta i nie powinna sprawić kłopotu nawet mniej doświadczonym użytkowników. Przygotowanie narzędzia do pracy lub nauki niskim nakładem kosztów lub wręcz bez kosztowo jest więc w zasięgu ręki.
Najnowsze komentarze